Bibla si pikture apo si dritare

Imagjinoni sikur jeni ne nje resort ne mes te maleve dhe gjithcka shikoni jashte eshte jashtezakonisht e bukur. Keni nje dhome te ndricuar dhe ne te gjitha anet fotografi ne korniza te shtrenjta. Ti mrekullohesh sesa bukur fotografe profesioniste kane kapur kendveshtrime te natyres. Ti mahnitesh dhe perpara se te largohesh ben fotografi perpara ketyre fotografive per t’i thene miqve qe ishe ne filan resort. Me pas del ne dritare dhe shikon te njejten resort qe fotografi paraqet bukur ne fotografi, por duket ndryshe. Eshte stine tjeter, por eshte prape bukur. Shikon vargmalet, kurorat e pemeve dhe gjethet te hedhura pa planifikim neper toke ku ka pak nderhyrje nga dora njerezore. Shume bukur. Ti nxjerr aparatin dhe fotografon ate qe sheh syri yt. nuk eshte profesionale si fotografia ne dhome por eshte e bukur dhe ti je krenar qe ke nje aparat te mire fotografik. A mund ta shikojme Biblen sic perjetuam kete dite tek resorti turistik? Sado qe eshte bukur te lexosh se cfare te tjeret thone per Biblen, eshte e pakrahasueshme ajo qe ti shikon vete ne kete liber. Dikush ka thene qe mund te predikosh cfare te duash duke cituar vargje te ndryshme biblike, dhe jashte kontekstit. Bibla eshte nje tregim i asaj qe Zoti ka thene dhe bere, dhe cfare njerezit kane thene dhe bere. Zoti i foli njerezve te pare; Adamit dhe Eves dhe gjithashtu i flet kishes tek apokalipsi kur i thote qe une po vij shpejt. Bibla eshte nje liber i veshtire kur nuk di sesi ta lexosh. Por ndersa njerezit perpiqen te njohin Perendine dhe vullnetin e Tij, bibla na thote qe Jezusi eshte paqyrimi me i mire i Perendise ne mes te njerezve. Ti mund ta lexosh Biblen per te kuptuar Biblen, ose ta lexosh Biblen per te kuptuar Zotin. Eshte sikur te krahasosh vezhgimin e nje fotografie te bukur dhe vezhgimin me sy natyral te asaj qe fotografi do qe te thote. Miku im, mikesha ime, te inkurajoj te lexosh Biblen per te njohur Krijuesin per te cilin Bibla flet. Hape sot dhe lexo se cfare Krijuesi po te flet ty sot.