Reflektime nga demtimi ne supermarket

Nje zhurme u degjua ne anen tjeter te marketit dhe disa vajten te shohin se c’ndodhi. Ne mes te nje katrahure te kavanozave te thyer, ishte nje plake gjysme e hutuar dhe gjysme e turperuar. Ndersa shumica e njerezve thjesht po vezhgonin, dikush u afrua dhe u perpoq te ndihmonte ne pastrim. U afrua dhe manaxheri i marketit dhe i tha: “S’ka gje, do e pastrojme ne kete”. Plaka qe me zor po rrinte ne kembe, tha: “Si do ta paguaj une kete dem qe bera?” Menaxheri ju pergjigj buzagaz: “Mos ki merak nene, kemi siguracion per raste te tilla, na mbulon ai. Ti shko ne shtepi”

Me beri te mendoja per siguracionin qe kemi si besimtare. Sa here qe bejme rremuje jeten tone dhe demtojme dhe te tjere, jo rralle vuajme me denimin e brendshem te fajit te bere. Faji eshte aty, na flet, na kujton qe ne jemi gabimtare dhe na duhet te paguajme. Kjo eshte e drejte apo jo. Te largohesh fshehtas me shprese qe nuk te pa askush nuk e largon ndjenjen e fajit, vec te jep idene qe shmanget pasoja e te paguarit te demit. Nese do e konsiderojme pagesen e Krishtit ne kryq si siguracion per jeten tone, a do te kemi mjaftueshem guxim dhe besim te bejme “claim”, pra te themi qe kemi te drejte qe te jemi te falur. Kerkon besim tek informacioni i marre qe siguracioni i prere nga Zoti Jezus mbulon dhe mekatin tim.

Mrekulli! Sot do te jetoj i lire nga denimi. Shpresoj dhe ajo plaka do te fleje e paturperuar per demin ne supermarket. Shpresoj dhe ti lexues i dashur, te besosh ne premtimin e Perendise per ty dhe te thuash: “Faleminderit Krishtit, jam i falur”.

Si je me shendet?

Pyeta nje bashkebesimtar sesi ishte me shendet. Dija qe kishte patur dhimbje kohet e fundit dhe u interesova. Pergjigja e tij me beri te reflektoj dhe po shenoj ketu ato qe kam ne zemer te ndaj me ju.

Vellai ne Krisht me tha: “Jam pak me mire. E kam lene ne duart e Perendise. Ai eshte ne procesin e restaurimit. Por une kam nevoje te kaloj me shume kohe me Te, ne meditim dhe lutje. Shpeshhere mendoj mbi menyren sesi lutemi, Zot bekoje jeton tone, familjen tone, biznesin tone…dhe nuk e kuptojme ate qe Zoti thote: I bekuar eshte njeriu qe……(pra ne aktualisht jemi te bekuar, pavaresisht se jemi vegla te thyera). Ne jemi te bekuar sepse Zoti dergoi Krishtin te vdiste per ne ne kryq. A ka bekim me te madh sesa dhurata e shpetimit?”

Nje pergjigje e tille tregon nje reflektim shume te thelle dhe vjen per shkak te intimitetit me Perendine ne Shkrimet e Shenjta dhe kur jemi te sinqerte perpara tij.
Lutjet kerkuese nuk jane te keqija ne vetvete, por tregojne stadin ku ne jemi, cfare shikojme dhe ku e kemi zemren. Te krahasohemi me lutjet e Palit apo te shenjtoreve neper shekuj na ben te reflektojme se ndoshta jemi bere te krishtere sipas modeleve te krishtera materialiste. Te kuptosh qe menyra sesi lutemi ndoshta duhet te ndryshoje, eshte ndryshim pozitiv dhe hapi i pare drejt rruges per t’i ngjare Palit sic ai perpiqej t’i ngjante Krishtit. Pacim hir nga Zoti te ndryshojme.

Gabimi i te pasurit

Te jetosh per ca kohe ne Ameriken e Veriut dhe papritur fillon te shikosh gjerat ndryshe. Shtepi te medha, makina te medha, shtepi pushimi ne pyll, ne fshat apo bregdet. Here 2-3 makina ne shtepi apo nje varke. Nje nga gjerat qe nuk ndalon asnjehere eshte blerja e materialeve te ndertimit. Here kontraktoret dhe here pronaret jane gjithmone duke rinovuar, zgjeruar, investuar.

Jezusi tregoi nje here historine e dikujt qe po i shkonte biznesi mbare. Ai burre tha me vete: “Sa po me ecin gjerat mbare! Une e di se cfare do bej: do ndertoj nje hambar edhe me te madh se ky qe kam qe te pergatitem per pension dhe hopa, do bej qejf pastaj”. Krishti tha qe ai nuk e dinte qe ata nate do i merrej shpirti dhe ai nuk do te arrinte as te ndertonte hambarin e madh dhe as te shijonte punen e vet.

Na ben te reflektojme ky pasazh. A eshte keq te punosh fort dhe te jesh i suksesshem? Absolutisht jo. Zoti na kerkon te jemi punetore dhe te punojme fort dhe me ndershmeri. Por ky njeri si mijera te tjere qe takoj shpesh, ne planet e tyre per te ardhem nuk mendojne vecse per kendeveshtrimin material. Nuk mendojne per femijet e tyre. Nuk mendojne per te tjeret. Nuk mendojne qe ndoshta pasurimi i tyre eshte per te bekuar te tjere jo aq fatlume.

Pasuria eshte nje lak sepse teston zemrat e njerezve. Persa kohe njerezit jane te varfer askush nuk e kuptoj zemren e individit. Shenjat duket kur rritet puna dhe si per pasoje te ardhurat financiare. Cfare ben me ate qe te eshte dhene, ben dallimin midis atyre qe kane mendjen e Zotit dhe te tjereve. Te atyre qe jetojne vec per jeten ketu ne toke dhe per ata qe jetojne ne toke me perspektive hyjnore.

Mos u be si ai i pasuri!

Bibla si pikture apo si dritare

Imagjinoni sikur jeni ne nje resort ne mes te maleve dhe gjithcka shikoni jashte eshte jashtezakonisht e bukur. Keni nje dhome te ndricuar dhe ne te gjitha anet fotografi ne korniza te shtrenjta. Ti mrekullohesh sesa bukur fotografe profesioniste kane kapur kendveshtrime te natyres. Ti mahnitesh dhe perpara se te largohesh ben fotografi perpara ketyre fotografive per t’i thene miqve qe ishe ne filan resort. Me pas del ne dritare dhe shikon te njejten resort qe fotografi paraqet bukur ne fotografi, por duket ndryshe. Eshte stine tjeter, por eshte prape bukur. Shikon vargmalet, kurorat e pemeve dhe gjethet te hedhura pa planifikim neper toke ku ka pak nderhyrje nga dora njerezore. Shume bukur. Ti nxjerr aparatin dhe fotografon ate qe sheh syri yt. nuk eshte profesionale si fotografia ne dhome por eshte e bukur dhe ti je krenar qe ke nje aparat te mire fotografik. A mund ta shikojme Biblen sic perjetuam kete dite tek resorti turistik? Sado qe eshte bukur te lexosh se cfare te tjeret thone per Biblen, eshte e pakrahasueshme ajo qe ti shikon vete ne kete liber. Dikush ka thene qe mund te predikosh cfare te duash duke cituar vargje te ndryshme biblike, dhe jashte kontekstit. Bibla eshte nje tregim i asaj qe Zoti ka thene dhe bere, dhe cfare njerezit kane thene dhe bere. Zoti i foli njerezve te pare; Adamit dhe Eves dhe gjithashtu i flet kishes tek apokalipsi kur i thote qe une po vij shpejt. Bibla eshte nje liber i veshtire kur nuk di sesi ta lexosh. Por ndersa njerezit perpiqen te njohin Perendine dhe vullnetin e Tij, bibla na thote qe Jezusi eshte paqyrimi me i mire i Perendise ne mes te njerezve. Ti mund ta lexosh Biblen per te kuptuar Biblen, ose ta lexosh Biblen per te kuptuar Zotin. Eshte sikur te krahasosh vezhgimin e nje fotografie te bukur dhe vezhgimin me sy natyral te asaj qe fotografi do qe te thote. Miku im, mikesha ime, te inkurajoj te lexosh Biblen per te njohur Krijuesin per te cilin Bibla flet. Hape sot dhe lexo se cfare Krijuesi po te flet ty sot.